Aktuality
Cembalový koncert ZUŠ Jedovnice
V prostorách obřadní síně městyse Jedovnic se měsíci říjnu konal benefiční cembalový koncert ZUŠ Jedovnice pod vedením paní učitelky Mgr. Bc. Kateřiny Mašové, kde vystupovali i žáci z Rudice. Odkaz na video https://youtu.be/Qn5pIGxnAFA
Pomoc dětem, mladistvým a rodinám v oblasti duševního zdraví na Blanensku
V posledních letech dochází ke stálému nárůstu počtu lidí s duševními potížemi. Dostupné výzkumy uvádí, že přibližně 14 % lidí se potýká s psychickým onemocněním. Málo se však mluví o tom, že duševní potíže se týkají také dětí a mladistvých. Zvláště pak v malých a izolovaných obcích s nedostatkem sociálních aktivit a dostupné péče. Touto situací se nyní zabývá organizace Práh jižní Morava, a to s pomocí projektu MAS Moravský kras.
„Za poslední 3 roky pozorujeme velký nárůst duševních potíží mezi dětmi a mladistvými. Na Blanensku je navíc nedostatek odborných služeb pro oblast dětského duševního zdraví. Chceme tak nabídnout naši službu, která poskytuje psychosociální pomoc. Pomůžeme zvládnout náročné období a vyhledat návazné služby, jako například psychoterapeut či pedopsychiatr,“ uvádí vedoucí Terénního týmu region sever organizace Práh jižní Morava, Romana Jelínková.
Tým se nyní více zaměří na věkovou skupinu 11-26 let, u které se stále více objevují duševní potíže, jako jsou začínající deprese či úzkosti, ale i problémy ve vztazích, v rodině a v kolektivu. V dnešní době jsou velmi aktuální také témata duševního zdraví v kontextu vnímání vlastní sebeidentity, pohlaví či transgenderu. Tým se zaměřuje právě na tyto aktuální problémové situace, přičemž se nemusí jednat přímo o psychiatrické diagnózy. I začínající psychické potíže mívají své viditelné následky, od nezvládání školní docházky, přes sebepoškozování, a v kritických situacích až k pokusům o sebevraždu. I takto krizové situace je však náš tým schopen řešit. V případě potřeby může navázat spolupráci také s dalšími službami nebo lůžkovými zařízeními, jako Velká Bíteš či Psychiatrická klinika Brno a další.
Na pracovníky se mohou obrátit také rodiče, kterým je tým schopen pomoci i s nemotivovanými dětmi, které sami nechtějí nebo přímo odmítají vyhledat podporu. Pro rodiče vzniká také zvláštní edukační skupina – ať už se s psychickými potížemi setkávají u svých dětí nebo u sebe samotných. Sloužit bude ke společnému sdílení příběhů i otázek v bezpečném prostředí.
Dětem a mladistvým pak slouží Svépomocná skupina pro mladé, zaměřená opět na věkovou skupinu od 11 do 26 let. Obsahem setkání je především možnost vzájemného sdílení svých prožitků a duševních potíží pod vedením odborné psycholožky. Dle zájmu účastníků probíhají ve skupině například také nácviky komunikace, psychologická podpora formou her či arteterapie. Skupina probíhá každý pátek (či jednou za 14 dní, dle zájmu) od 15:30 na adrese Svitavská 1b, Blansko. Cílem je včasné zachycení počínajících psychických potíží a zajištění následné podpory.
Kromě výše zmíněných skupin pracují členové týmu také individuálně. Při skupinové i individuální podpoře poskytuje tým terénní služby a pracovníci tak mohou přijít až do domácího prostředí klientů nebo kamkoliv dle domluvy. Tým je složen z psychologa a sociálního pracovníka, kteří poskytují individuální konzultace i psychosociální podporu. Veškeré služby jsou poskytovány bezplatně na území ORP Blanensko.
Projekt MAS Moravský kras probíhá od dubna 2023 do prosince 2025. V této době bude tým představovat své služby i prostřednictvím dalších destigmatizačních aktivit. Příležitostně například formou přednášek, besed nebo stánků, kde si krom zjištění potřebných informací mohou zájemci vyzkoušet také simulátory deprese a schizofrenie a přiblížit si tak, jak se asi cítí lidé s těmito potížemi.
Terénní tým region sever můžete kontaktovat telefonicky, na čísle +420 605 992 243 nebo e-mailem na adrese regionsever@prahjm.cz. Více informací o službách naleznete na webových stránkách www.prahjm.cz.
Projekt číslo CZ.03.02.01/00/22_008/0000075 s názvem „První projekt MAS – Podpora komunitního života a potřebných služeb na území MAS“ je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus od 1.4.2023 do 31.12.2025.
Práh jižní Morava, z.ú. podporuje lidi s duševním onemocněním při začleňování se do běžného života v Jihomoravském kraji již více než 20 let. Provází je v základních životních oblastech, jako jsou získání a udržení práce, schopnost samostatně bydlet, pečovat o své zdraví i mezilidské vztahy, vzdělávat se a smysluplně trávit volný čas. Usiluje o to, aby se lidé mohli zotavovat ve vlastním prostředí mezi svými blízkými, čemuž napomáhá také prací v terénu.
Výstava v Rudické galerii
Poslední výstava roku 2023 nám představí práci hned dvou žen, které spojuje láska k tvorbě, cestování, pobytu ve skalách a přírodě. Fotografie Alice Boleloucké a kresby a malby Zuzany Aligerové doplňují jedna druhou a dávají tak jejich práci zcela nový rozměr. Spojení můžete hledat v námětu, barvě či nepatrném detailu.
Vernisáž výstavy proběhne v neděli 12.11. od 16h poněkud netradičně. Krátkým zahájením přímo v prostoru galerie, kdy budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si výstavu. Program pak bude pokračovat pozváním na promítání s hudbou v obřadní síni, které tak doplní čerstvě nabitý zážitek z výstavy.
Rudická galerie bude jako obvykle otevřena v sobotu a neděli od 13:30 – 17:00 hod a v pondělí přes knihovnu 17:00 – 18:30 hod. V neděli 10.12. v době konání jarmarku, bude otevírací doba Rudické galerie upravena. Výstava potrvá do 11.12.
Přijďte nakouknout a kulturně pobýt! Jste srdečně zváni.
Zhodnocení fotbalového podzimu Rudice 2023
Po jarní sezóně, kdy jsme sestavu lepili zápas od zápasu, jsme v létě přivedli do mužstva šestici nových hráčů (Filipa Štěpánka, Rostě a Martina Ševčíkovi, Martina Přikryla, Lukáše Černého a Lukáše Pernicu). Během podzimu se k mužstvu připojil Ondra Martinásek a Radim Polák.
Letní příprava a přípravné zápasy, nám dávali naději, že mužstvo bude schopné hrát v horní polovině tabulky. Jediný problém bylo zranění brankáře, kdy jsme viděli, že bude mimo celý podzim. Nakonec jsme jich prostřídali šest ( F. Bastl, R. Ševčík, P. Vágner , R. Toncer, R. Polák, J. Matuška).
Tréninková účast během podzimu byla výborná, účast na zápasech, nasazení v trénincích i v zápasech bylo také dobré. Bohužel nás srážely individuální chyby, které soupeři trestali a my naopak nebyli dost důrazní, abychom chyby, které nám soupeř nabídl, potrestali.
Když v rychlosti vezmeme zápas od zápasu, tak první zápas v Tuřanech 1:1 - vyrovnané utkání. Pomohl nám Filip chycenou penaltou, druhou půlku jsme mohli zápas otočit, ale bohužel v poslední minutě netrefíme prázdnou branku.
Druhé kolo - Blansko B. Po první ustrašené půlce, kdy jsme prohrávali 3:0, jsme změnili rozestavení a druhou půlku jsme hosty přehráli, vyrovnali a klidně mohli i vyhrát, ale opět jsme nedali vyložené šance.
Třetí zápas Čebín, - prohra 2:0, náš nejhorší zápas podzimu. Domácí nám ukázali, jak se bojuje na vlastním hřišti o body. My jsme podali mdlý výkon bez důrazu a touhy vstřelit branku.
Doma Bohdalice - 2:1 prohra. Hosté měli snad jen dvě šance za zápas, které proměnili a my, i přes tlak ve druhé půlce, jsme nedokázali skórovat z nejvyloženějších šancí.
Zápas v Křenovicích. Dáme čtyři branky a prohra 5:4, v 10. min. vedeme 2:0, máme další šance a pak jedna chyba, nabídka domácím jít do brejku, ta využitá a ještě k tomu zranění golmana. Pak se to sype jedno, za druhým. Do poločasu domácí otáčí skóre, ve druhé půlce místo abychom dali do prázdné, tak v zápětí faul a pentle. Další chyba a je to pět. Až posledních 15 min. se vzchopíme a korigujeme na 5:4.
Doma Cetkovice - 1:1. Už jsme potřebovali vyhrát. Utkání odbojované, vedeme od 9. min, ale nedokážeme přidat druhý gól. V závěru trestňák, špatná orientace ve vápně, neodkop, faul, penalta, remíza.
Do Horních Heršpic, (výhra 2:1), jsme jeli hrát náročný fotbal s vysokým napadáním. To se nám vyplatilo, ale opět místo, abychom odskočili na 2:0, tak necháme domácí v 80. min srovnat, naštěstí hned dáváme vítěznou branku.
S Kunštátem doma 1:1. Pohledný zápas z obou stran, opět jsme brzo vedli, bohužel při trestném kopu chyba ve zdi a srovnáno. Pak už nejsme schopni dát druhý gól.
V Lelekovicích bez bodu.I když jsme prohrávali po první půli, tak ve druhé jsme dokázali srovnat a mysleli jsme, že po vyloučení domácího hráče utkání otočíme. Bohužel nám to nepomohlo a nakonec domácí v poslední minutě po naší chybě dají vítězný gól.
Doma lídra tabulky Drnovice - prohra 3:1. Jsme vyrovnaným soupeřem. Ve druhém poločase, po snížení na 2:1, saháme po vyrovnání, bohužel v posledních minutách brejk a je rozhodnuto, že si soupeř odváží všechny body.
Jediná domácí výhra s Medlánkama - 3:0. Taky pěkný zápas z obou stran. My jsme měli produktivního Filipa, který dal 3 branky a obrana hrála velmi zodpovědně, kdy nenechala jít hosty do vyložených šancí.
Zápas na Svratce, prohra 5:2. Prvních 20 min to z naší strany byla katastrofa, špatné bránění celého mužstva, domácí toho využili a vedou o čtyři branky. V závěru z penalty dáváme branku. Druhou půli jsme se zvedli a vytvořili si i šance, ale proměnili jen jednu v závěru.
Poslední domácí zápas s Babicemi - prohra 3:2. To, co nás provází celý podzim, je tady podtrhnuto. Místo abychom o půlce vedli 4:1, tak prohráváme a když už zápas otočíme, tak nedokážeme odskočit o tu branku a v závěru uděláme dvě chyby a prohrajeme.
Závěrem, na jaře musíme věřit v ustálení pozice golmana a souhry obrany a doufat, že se někdo připojí k dvanácti brankovému Filipovi.
13 místo |
TJ Sokol Rudice |
13 |
2 |
4 |
7 |
22:29 |
10 |
Mužstvo TJ Sokol Rudice podzim 2023
Sedí z leva: Radek Toncer, Ondra Martinásek, Lukáš Pernica, předseda klubu pan Jaromír Janíček, Lukáš Černý, Martin Kuběna, Radim Polák.
Prostřední řada z leva: vedoucí mužstva Josef Stupinský, Tomáš Zouhar, Filip Štěpánek, David Maňásek, Jakub Pernica, Martin Přikryl, Michal Magda,Jarek Kunc, trenér Jan Matuška st.
Horní řada z leva: Michal Beneš, Jan Buchta, Filip Matuška, Jan Matuška ml., Filip Urbánek, Martin Ševčík, Rosťa Ševčík.
POHÁDKOVÝ LES V RUDICI 2023
video z pohádkového lesa https://youtu.be/nk1KF6TS3VU?si=GjcTQAQTTOGVTaTY
Charitní krizová pomoc
Charitní krizová pomoc nabízí pomoc i porozumění.
Nevíte si rady při jednání s úřady? Trápí vás vysoké poplatky za energie? Ztratili jste práci? Máte potíž vyjít s penězi? Zažíváte domácí násilí (fyzické, psychické, finanční)? Nebo jste prostě ve vaší životní situaci bezradní? Charitní krizová pomoc není jen pro lidi na okraji společnosti. Může ji využít kdokoliv, kdo se ocitl v situaci, kterou neumí vyřešit. „Momentálně pomáháme starším manželům. Žena se pohybuje jen s obtížemi, manžel má psychické problémy, proto si nejsou schopni sami cokoliv vyřídit,“ popisuje sociální pracovnice krizové služby. V Charitní krizové pomoci pomůžeme lidem zorientovat se v jejich problémech, pomáháme s vyřizováním dávek, příspěvků, nabídneme jim psychosociální podporu a další návaznou pomoc. Může se na nás obrátit kdokoliv, kdo svoji situaci považuje v dané chvíli za nezvladatelnou, například senioři, rodiče samoživitelé, rodiny s finančními a dalšími problémy, lidé, kteří ztratili práci, zaměstnání, někoho blízkého, lidé se zdravotními problémy atd. „Je důležité, aby lidé, kteří pomoc potřebují, se na nás nestyděli obrátit. Poskytujeme psychickou a sociální podporu všem lidem na časově omezenou dobu. Společně s klienty hledáme, jak je podpořit, aby postupně dokázali řešit tyto obtížné situace sami,“ přibližuje vedoucí služby Barbora Borůvková. Charitní krizová pomoc je pro klienty bezplatná, anonymní a diskrétní. Sociální pracovnice služby se s klienty potkávají v rámci celého Jihomoravského kraje na předem domluveném místě, které je pro klienta bezpečné a příjemné. Nebo můžou lidé přijít osobně na adresu Charitní krizové pomoci – Blansko, Komenského 19 (naproti kostela). Nestyďte si říct o pomoc – tel. 516 417 351 (více informací o službě najdete na www.blansko.charita.cz)
VÝBĚR POPLATKŮ ZA ODPADY A PSY
Výše poplatků pro rok 2023: Poplatek za komunální odpad 600,- Kč, poplatek ze psa 200,- Kč.
SPLATNOST POPLATKU DLE OBECNĚ ZÁVAZNÉ VYHLÁŠKY č. 1/2021 (poplatek za komunální odpad) A DLE OBECNĚ ZÁVAZNÉ VYHLÁŠKY č. 3/2019 (poplatek ze psů) je do 31. 5. 2023.
Hotovostní platby je možné provést na obecním úřadě od 24. 4. 2023 vždy v úřední dny pondělí a středa v době od 8:00 do 11:00 a od 12:30 do 17:00.
Stále ale preferujeme platbu bezhotovostním převodem na č. ú. 5322631/0100 KB Blansko. Variabilní symbol je rodné číslo (platí pro plátce s trvalým bydlištěm v obci). VŽDY PLATBA JEN ZA JEDNU OSOBU ZVLÁŠŤ (PROSÍME DODRŽOVAT!), Z DŮVODU IDENTIFIKACE PLATBY OSOBY, ZA KTEROU JE POPLATEK UHRAZEN!
Poplatník - fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, uhradí poplatek ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu (600,- Kč). Jako variabilní symbol uvede číslo popisné nemovitosti. Každý poplatník musí splnit ohlašovací povinnost dle zákona č. 565/1990 Sb. (viz Obecně závazná vyhláška č. 1/2021 čl. 3 a formulář - Přiznání k místnímu poplatku na OÚ Rudice).
Držitel psa při bezhotovostní platbě uvede jako variabilní symbol číslo popisné. Tímto způsobem může zaplatit jen ten držitel psa, který má splněnou ohlašovací povinnost (formulář - Přiznání k místnímu poplatku ze psů na OÚ Rudice).
Strana 1 z 2