Jeskynní systém Rudické propadání - Býčí skála v Moravském krasu je se svojí délkou více jak 12 km druhým nejdelším v České republice. Nejmocnější příkrov devonského vápence dal vzniknout 153 m hluboké Rudické propasti, která je naší nejhlubší podzemní propastí. Podzemní tok Jedovnického potoka, spadající do hloubky 86 m soustavou vodopádů (nejvyšší v ČR, měří 35 m), svojí dynamičností vytvořil vysoké podzemní kaňony, mohutné dómy, ale i místa těžko průstupná. Nad podzemním tokem se ve více jak stometrové výšce nachází labyrint komínů a horizontálních chodeb, které jsou společně s bohatou sintrovou výzdobou důkazem neustálého procesu krasovění. Probíhající výzkum dosud nevydaných tajemství navazuje na bohatou historii objevování rudického podzemí, které patří k nejdramatičtějším v dějinách průzkumu Moravského krasu. První objevitelské úspěchy zaznamenal starohrabě Hugo Salm již v roce 1802.
Jeskynní prostory Rudického propadání nejsou přístupné veřejnosti. Navštívit je lze pouze výjimečně v rámci speleologických kurzů v doprovodu zkušených speleologů - instruktorů (bližší informace najdete zde).
Náhled výpravné fotografické publikace o krásách Rudického propadání, kterou vydala ZO ČSS 6-04 Rudice v roce 2003 a kterou si můžete zakoupit v Informačním centru na Větrném mlýně v Rudici, je zde.
Výzkum podzemních prostor stále pokračuje. V současné době se rudičtí speleologové snaží prozkoumat podzemní přítok Jedovnického potoka, tak zvanou Starou řeku, od které si slibují objevy dosud neznámých jeskynních prostor pod Harbešskou a Rudickou plošinou.
Jako zajímavost z poslední doby lze uvést odkrytí rozsáhlého výmolu pod vozovkou na Tumperku. Tento výmol o objemu cca 4 krychlové metry zeminy byl jeskyňáři zajištěn. Pokud se podaří proniknout sedimenty do komínu nad Rudickým dómem, znamenalo by to opět nový rekord - takto vzniklá suchá propast by měla mít hloubku větší než 185 m.
Záchranné práce na výmolu: