V posledních letech dochází ke stálému nárůstu počtu lidí s duševními potížemi. Dostupné výzkumy uvádí, že přibližně 14 % lidí se potýká s psychickým onemocněním. Málo se však mluví o tom, že duševní potíže se týkají také dětí a mladistvých. Zvláště pak v malých a izolovaných obcích s nedostatkem sociálních aktivit a dostupné péče. Touto situací se nyní zabývá organizace Práh jižní Morava, a to s pomocí projektu MAS Moravský kras.
„Za poslední 3 roky pozorujeme velký nárůst duševních potíží mezi dětmi a mladistvými. Na Blanensku je navíc nedostatek odborných služeb pro oblast dětského duševního zdraví. Chceme tak nabídnout naši službu, která poskytuje psychosociální pomoc. Pomůžeme zvládnout náročné období a vyhledat návazné služby, jako například psychoterapeut či pedopsychiatr,“ uvádí vedoucí Terénního týmu region sever organizace Práh jižní Morava, Romana Jelínková.
Tým se nyní více zaměří na věkovou skupinu 11-26 let, u které se stále více objevují duševní potíže, jako jsou začínající deprese či úzkosti, ale i problémy ve vztazích, v rodině a v kolektivu. V dnešní době jsou velmi aktuální také témata duševního zdraví v kontextu vnímání vlastní sebeidentity, pohlaví či transgenderu. Tým se zaměřuje právě na tyto aktuální problémové situace, přičemž se nemusí jednat přímo o psychiatrické diagnózy. I začínající psychické potíže mívají své viditelné následky, od nezvládání školní docházky, přes sebepoškozování, a v kritických situacích až k pokusům o sebevraždu. I takto krizové situace je však náš tým schopen řešit. V případě potřeby může navázat spolupráci také s dalšími službami nebo lůžkovými zařízeními, jako Velká Bíteš či Psychiatrická klinika Brno a další.
Na pracovníky se mohou obrátit také rodiče, kterým je tým schopen pomoci i s nemotivovanými dětmi, které sami nechtějí nebo přímo odmítají vyhledat podporu. Pro rodiče vzniká také zvláštní edukační skupina – ať už se s psychickými potížemi setkávají u svých dětí nebo u sebe samotných. Sloužit bude ke společnému sdílení příběhů i otázek v bezpečném prostředí.
Dětem a mladistvým pak slouží Svépomocná skupina pro mladé, zaměřená opět na věkovou skupinu od 11 do 26 let. Obsahem setkání je především možnost vzájemného sdílení svých prožitků a duševních potíží pod vedením odborné psycholožky. Dle zájmu účastníků probíhají ve skupině například také nácviky komunikace, psychologická podpora formou her či arteterapie. Skupina probíhá každý pátek (či jednou za 14 dní, dle zájmu) od 15:30 na adrese Svitavská 1b, Blansko. Cílem je včasné zachycení počínajících psychických potíží a zajištění následné podpory.
Kromě výše zmíněných skupin pracují členové týmu také individuálně. Při skupinové i individuální podpoře poskytuje tým terénní služby a pracovníci tak mohou přijít až do domácího prostředí klientů nebo kamkoliv dle domluvy. Tým je složen z psychologa a sociálního pracovníka, kteří poskytují individuální konzultace i psychosociální podporu. Veškeré služby jsou poskytovány bezplatně na území ORP Blanensko.
Projekt MAS Moravský kras probíhá od dubna 2023 do prosince 2025. V této době bude tým představovat své služby i prostřednictvím dalších destigmatizačních aktivit. Příležitostně například formou přednášek, besed nebo stánků, kde si krom zjištění potřebných informací mohou zájemci vyzkoušet také simulátory deprese a schizofrenie a přiblížit si tak, jak se asi cítí lidé s těmito potížemi.
Terénní tým region sever můžete kontaktovat telefonicky, na čísle +420 605 992 243 nebo e-mailem na adrese regionsever@prahjm.cz. Více informací o službách naleznete na webových stránkách www.prahjm.cz.
Projekt číslo CZ.03.02.01/00/22_008/0000075 s názvem „První projekt MAS – Podpora komunitního života a potřebných služeb na území MAS“ je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus od 1.4.2023 do 31.12.2025.
Práh jižní Morava, z.ú. podporuje lidi s duševním onemocněním při začleňování se do běžného života v Jihomoravském kraji již více než 20 let. Provází je v základních životních oblastech, jako jsou získání a udržení práce, schopnost samostatně bydlet, pečovat o své zdraví i mezilidské vztahy, vzdělávat se a smysluplně trávit volný čas. Usiluje o to, aby se lidé mohli zotavovat ve vlastním prostředí mezi svými blízkými, čemuž napomáhá také prací v terénu.