Srdečně vás zdravím v tomto čase. Rád bych vás seznámil s událostí, kterou prožijeme v Rudici začátkem měsíce července. Věřím, že většina obyvatel Rudice si povšimne zahájení stavby nové Boží muky na rozcestí v Hajcích. Jak vůbec vznikla myšlenka tuto drobnou sakrální stavbu postavit?
V loňském roce, v červenci 2012, jsem v rudické kapli sv. Barbory oddával Simonu a Tomáše Dorazilovy z Blanska. Po svatebním obřadu za mnou přišli s finančním darem, který by chtěli dát na postavení kříže nebo Boží muky někde směrem k rudické kapli, na poděkování za své manželství a zároveň jako „směrovku“ pro ostatní k zastavení v životě. Protože rudičtí farníci tento záměr podpořili, rozhodli jsme se požádat o podporu i pana starostu a zastupitelstvo obce. Chtěli bychom tímto poděkovat za ochotu vyhovět a podpořit naši žádost. Dalším krokem byla jednání se správci sítí, které vedou v místě stavby. Celou několikaměsíční anabázi zdárně vyřídil Ing. Josef Kulaviak. Nyní byla zahájena samotná realizace díla.
Boží muka je drobná stavba nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, krytá stříškou. Mají symbolizovat sloup, u nějž byl z rozhodnutí Pontia Pilata bičován Kristus. Boží muka se nacházejí na návrších, rozcestích či v místech, připomínajících nějakou událost. Nejstarší Boží muka se snad začala vyskytovat již před 14. stoletím. Od 14. století se objevují kamenná gotická Boží muka, z nichž se dochovala jen některá (např. na Českobudějovicku a Českokrumlovsku). Největší rozšíření Božích muk pak patří období baroka a první republiky.
Rudická Boží muka má netradiční pojetí v reliéfech, které ve výklencích směřují na jednotlivé světové strany. Protože na letošní rok připadá výročí 1 150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jsou to právě soluňští bratři, kteří směrem k jihu ukazují na přinesení evangelia srozumitelným jazykem k nám na Moravu.Za dva roky tomu bude 600 let od mučednické smrti Mistra Jana Husa, proto zdobí jeho reliéf další výklenek. Postavy národní Boží muky dotvářejí kníže Václav a Jan Amos Komenský. Autorem reliéfů je pan Drahoš Macek z Blanska.Celá stavba je koncipovaná jako národní milník víry našich předků, kteří nadčasovým svědectvím svého života nám ukazují k nutné duchovní, mravní a kulturní obnově našeho národa.
Chceme poděkovat všem dárcům, bez jejichž obětavosti by nebylo možné dílo vybudovat. Pamětní zakládací listina je vložena do stavby samotné. Zároveň bychom chtěli srdečně pozvat všechny obyvatele Rudice na slavnostní žehnání nové Boží muky, které proběhne na svátek Cyrila a Metoděje v pátek 5. července 2013. Program zahájí bohoslužba v kapli svaté Barbory v 16.30 hodin, kterou bude sloužit spolu s biskupem místní farář. V 17.30 hodin vyjde průvod s hudbou po cestě do Hajců. V 18.00 hodin bude Boží muka požehnána a v předvečer Husova svátku zapálena tradiční hranice.
Na setkání s vámi se těší Martin Kopecký, farář Církve československé husitské v Rudici.